Ālandes upes dabas taka

Grobiņa ir pilsēta Latvijā, kas atrodas Kurzemes rietumos Ālandes upes krastos. Tā šodien ir Grobiņas novada centrs un ir senākā apdzīvotā vieta Latvijas teritorijā, kurā dzīvoja vikingi. Skandināvi Grobiņā radīja jaunu dzīvesveidu gan Latvijai, gan Ziemeļeiropai kopumā. Viņi izveidoja pirmpilsētu jeb protopilsētu, kurā dzīvoja vairāki tūkstoši iedzīvotāju. Šī pilsēta bija līdzīga citām tālaika Eiropas lielpilsētām un veicināja kultūras un tirdzniecības attīstību šajā reģionā. Grobiņa ir maza pilsētiņa, kas atrodas 11 kilometrus no Liepājas. Interesanti, ka tā nosaukumam nav nekāda sakara ar kapiem, kā varētu domāt. To izraisa skābardžu koku pārpilnība, kas auga pilskalnā šajā teritorijā. Mūsdienās Grobiņa ir neliela pilsēta, taču tai ir bagāta vēsture, kā arī kultūras mantojums. Daži apgalvo, ka Grobiņa ir vecākā mūsdienu apdzīvotā vieta mūsdienu Latvijas teritorijā.

Grobiņu vēsture sākas ilgi pirms Liepājas pilsētas dibināšanas. No 6. līdz 8. gadsimtam šajā vietā atradās liela Skandināvijas tirgotāju un karotāju kolonija, imigranti no Gotlandes salas un kontinentālās Zviedrijas.

Viņi uzcēla savu apmetni pilskalnā, blakus Ālandu salu upei. 9. gadsimtā šeit atradās kuršu Zēburgas pils, ko apsargāja 7000 vikingu. Savam laikam tā bija milzīga apmetne, ko apliecina vairāk nekā 3000 senkapu atklāšana Grobiņas teritorijā.

2019. gadā tūrisma sezona sākās Grobiņā ar jaunas Ālandes upes pastaigu takas atklāšanu. Šī aptuveni 3 kilometrus garā taka sākas netālu no izcili koptām senas pilsdrupām un ved līdz Priediena senkapiem. Grobiņas pilsēta piedāvā apmeklētājiem vairākas novērošanas platformas, no kurām var baudīt gleznainas ainavas un mostošo dabu. Ar labiekārtotu taku vecās pilsdrupas ieguvušas jaunu izskatu, tagad aprīkotas ar koka estrādi, labiekārtotām takām un akmens gabioniem, radot vēsturiskās telpas sajūtu. Viss projekts izmaksāja aptuveni miljonu eiro.

Šis atpūtas komplekss ir jauns un aizraujošs piedāvājums Grobinas apmeklētājiem. Ceļā var novērot Grobiņas pilskalnu, senpilsētus, kā arī senkapus. Takas apmeklētāji var uzzināt daudz interesantu stāstu no grāmatas “100 stāsti par Grobinas novadu”. Taka ved gar Ālandes upi, plūstošas ​​upes skaņu pavadībā un aptver Grobiņas bagāto vēsturi. Ceļotāji var uzzināt vēstures faktus, izmantojot informācijas stendus un interaktīvus elementus, kas izkaisīti pa taku. Taka sākas ar viduslaiku Grobiņas pils apmeklējumu, kas celta 13. gadsimta vidū. Tālāk maršruts ved uz Grobiņas pilskalnu (Skabaržas kalnu) un vecpilsētu, kas aizņem apmēram 6,24 hektārus Ālandu upes labajā krastā.

Šīs takas īpatnība ir arī Priedienu veco kapu apmeklējums, kas liecina par šīs vietas seno vēsturi. Ir ap 2000 pilskalnu, kuros varēja apglabāt senās Grobiņas iedzīvotājus, kas šajās vietās dzīvojuši 7. – 9. gadsimtā.
Tas viss rada unikālu atmosfēru un iespēju ienirt Grobiņas bagātajā vēsturiskajā pagātnē, atklājot tās noslēpumus pa labiekārtoto Ālandu upes atpūtas kompleksa pastaigu taku.

Grobiņa, ko agrāk sauca par Zēburgu, bija viena no pirmajām apdzīvotām vietām Latvijā, kas minēta rakstītos avotos. Šai pilsētai ir bagāts vēsturiskais mantojums, kas aizsākās akmens laikmetā un mūsu ēras sākumā bija rietumbaltu kuršu cilts centrs. Grobiņa līdz 9. gadsimtam bija pazīstama kā liela viduslaiku Eiropas pilsēta, kas piesaistīja vikingus.
Atpūtas kompleksā ir arī pastaigām un riteņbraukšanai piemērots parks un aleja, kā arī ērti maršruti vecākiem ar ratiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Šo parku Jūs varat apskatīt arī ar laivu pa Ālandes upes ceļu.