Laipni lūdzam Zentas Mauriņu muzejā, kas atrodas mājīgajā Grobiņas pilsētiņā, tikai 11 kilometrus no Liepājas, Ālandes upes krastā. Šī mazā pilsētiņa ir bagāta ar vēsturi un kultūras mantojumu, un Zentas Mauriņas muzejs ir viens no nozīmīgākajiem kultūras objektiem.
Grobiņas vēsture sākās senā pagātnē. Svarīgi atzīmēt, ka jau pirms 20. gadsimta sākuma Grobiņai bija lielāka nozīme nekā piejūras kaimiņienei Liepājai. Šīs pilsētiņas vēsture aizsākās ar senajiem vikingiem un viņu konfrontāciju ar kuršiem. Grobiņa ir neliela un mierīga pilsētiņa, kas izceļas ar tīrību un mierīgu atmosfēru. Tajā atrodas neliela zirgaudzētava un siltumnīcas, kurās galvenokārt audzē ziedus.
Centrālo ielu pilsētā dēvē par “Lielo ielu,” un tā ir līdzīga kā Liepājā. Grobiņai piemīt ievērojams tūrisma potenciāls, jo tā ir viena no Latvijas vecākajām pilsētām un kādreiz šeit bija būtisks vikingu koloniju centrs. Tā ir arī vēsturiskās nozīmes vieta, kur notikuši svarīgi notikumi. Grobiņā bija svarīgas cīņas starp zviedriem, dāņiem un kuršiem, un no šīs vietas sākās krustnešu izplatīšanās Latvijas teritorijā. 1941. gadā šeit notika arī pirmās kaujas ar vāciešiem. Pilsētas ģerbonī redzams simbols – dzērve, kas tur savā paceltajā ķepā akmeni. Šis ģerbonis tika piešķirts pilsētai 17. gadsimtā hercoga Frīdriha Kazimira laikā. Akmens, ko dzērve nes savā ķepā, simbolizē iedzīvotāju modrību un uzmanību. Pilsētas iedzīvotāji tic, ka, ja dzērve aizmigs un neturēs akmeni, tas izkritīs no ķepas un pamodinās sargu, lai norādītu uz iespējamu draudu vai risku. Šis ģerbonis ir simbolisks un norāda uz pilsētas vēlmi būt gatavai un uzmanīgai pret potenciāliem draudiem.
Taču šodien mūsu stāsts nav par pagātni, bet gan par lielu personību, kuras dzīve un darbība atstāja dziļas pēdas Latvijas vēsturē. Neliela vienstāvu māja atrodas Grobiņā, kur lielāko dzīves daļu pavadīja izcilā latviešu rakstniece, pētniece, tulkotāja un pirmā sieviete Latvijā ar doktora grādu filozofijā. Zenta Mauriņa dzimusi Grobiņā, un tieši šeit viņa kļuva par latviešu literatūras leģendu.
Zentas bērnību iezīmēja smaga cīņa ar poliomielītu, kuras dēļ viņa uz mūžu palika ratiņkrēslā. Neskatoties uz fiziskajām grūtībām, viņa ieguva izglītību, absolvējot Liepājas Krievu ģimnāziju un Latvijas Universitāti, kur viņai tika piešķirts filoloģijas doktora grāds.
Zenta Mauriņa ne tikai rakstīja literārus darbus, bet arī lasīja lekcijas un pasniedza, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu Latvijas izglītībā un kultūrā. Viņas personība un darbs joprojām iedvesmo daudzus šodien, un viņas mājas Grobiņā ir kļuvušas par vietu, kur uzzināt vairāk par šo lielisko sievieti un viņas mantojumu.
Zentas Mauriņas muzejs atrodas ēkā, kurā rakstniece dzīvoja no 1898. līdz 1921. gadam. Šeit var iepazīties ar dažādiem eksponātiem, skatīties Zentas Mauriņas dzīvei un daiļradei veltītas filmas un pat piedalīties dažādos tematiskos pasākumos un izstādēs.
Muzejam ir sadarbība arī ar citām kultūras iestādēm, un tā eksponāti apskatāmi ne tikai muzeja iekštelpās, bet arī ārpus telpām.
Muzeja darba laiks ir trešdien, ceturtdien 11.00 – 16.00, kā arī sestdien 11.00 – 14.00.
Zentas Mauriņas piemiņas istabas atrodas Lielā ielā 84, Grobiņā, Grobiņas novadā. Tāpēc, ja viesojaties Grobiņā, noteikti iegriezieties Zentas Mauriņas muzejā, lai iegrimtu latviešu rakstnieces un pētnieces vēsturē un daiļradē. Muzejs ar prieku uzņem tūristus memoriālajās istabās, rāda interesantas filmas un vada nodarbības muzejā, lai dalītos ar Latvijas kultūras un literatūras bagātībām.