Jaunumi

Unikālais Grobiņas atradums - Stēla aplūkojams 3D izpildījumā

Unikālais Grobiņas atradums - Stēla aplūkojams 3D izpildījumā

20. gs. 80. gadu otrajā pusē Grobiņas arheoloģiskajā kompleksā Priedienu senkapos tika uzsākti plašāki pētījumi apvienotās Kurzemes arheoloģiskās ekspedīcijas ietvaros. Projektā piedalījās gan Latvijas vadošie zinātnieki, gan arī ļeņingradietis Valerijs Petrenko. Ekspedīcijas laikā tika atrasts unikāls atradums skandināvu apbedījuma stēla – piemiņas akmens.

 

 

Vienīgais šāda veida atradums Baltijas jūras dienvidu un austrumu daļā. Līdzīgas kapu stēlas tika lietotas Gotlandē 6.–7. gs., ārpus Gotlandes salas ir vēl tikai divi atradumi Zviedrijā, bet abi daudz jaunāki par Grobiņas stēlu.  Austrumbaltijā no zemes izceltais 7.gadsimta skandināvu bilžakmens jeb stēla, kādas uz apbedījumiem liktas arī Gotlandē.  Padzisušajā attēlā Valērijs Petrenko saskatījis kuģi, ar kuru aizgājējs dodas savā pēdējā ceļojumā – uz mirušo valstību. Zviedru arheologs Jans Peders Lamms gan domā, ka tur attēloti divi ūdensputni. Iespējams – no dzimtenes «aizlidojušie» divi vienas ģimenes locekļi.

 

 

Stēlu šobrīd ir iespējams aplūkot Latvijas Arheologu biedrība interneta mājas lapā 3D, kā arī protams dzīvē Liepājas muzejā ekspozīcijā Liepājas novadu senvēsture. Interesentiem ir iespēja arī pieteikt ekskursijas gida pavadībā pa Grobiņas arheoloģisko kompleksu. Rakstot uz e-pastu travel@grobinasturisms.lv

 

Grobiņas Stēlas - bilžakmenis 3D apskate 

Dalies:facebook.com twitter.com draugiem.lv

Sadarbības partneri