Jaunumi

Akmens - tie sevī slēpj vēstures elpu

Akmens - tie sevī slēpj vēstures elpu

Akmens - tie sevī slēpj vēstures elpu, apslēptu enerģiju, senču pēdas. Lieli un mazliet biedējoši, bet tai pat laikā vientuļi un bez gala gudri. Grobiņas novada trīs stūrakmeņi – Kapsēdes dižakmens, Rudais akmens un Odziņu bedrīšakmens.

 

Kapsēdes dižakmens jau vien liecina par varenību. Ne velti vietējie to dēvē par Lielo akmeni un vai ikkatrs uzskata par goda lietu atrast iespēju tajā vismaz reizi uzrāpties, lai saprastu, vai tad tiešām nebūs iespēja akmeni pāraugt? Bet nekā! Tas joprojām ir dižs un varens, tomēr mazliet vientuļš. Cik ilgi tas gulst ceļa krustcelēs, neviens īsti pateikt nevar. Runā, ka Velns to nozadzis no Pērkona pils, bet saimnieks zagli notvēris un ar zibens spērienu akmeni pāršķēlis.

 

Odziņu bedrīšakmens klusi un mierīgi vadīja savas dienas lauka vidū – ne ceļa malā pa kājām, bet pašā lauka vidū gadsimtiem ilgi. Tieši bedrīšakmeņi uzskatāmi senākajiem zināmajiem kulta akmeņiem. Apaļās iedobes akmens virsmās veidotas pirms vairākiem tūkstošiem gadu. To patiesā nozīme joprojām nav izskaidrota. Vien izvirzītas versijas, kāpēc senais cilvēks tās veidojis… Varbūt atzīmējot kāda dzimšanu vai nāvi, veidojis zvaigžņu karti, veicis reliģiska rakstura rituālus, tautas medicīnai. Tā nu tas gadu simtiem ilgi gulēja neviena neaiztikts, līdz trīs gadus pēc atklāšanas tas pazuda no zemes virsmas! Kā, kur? Izrādās kāds lauksaimnieks nolēmis, ka akmens viņam traucē un apracis to, nevienam nepasakot ne vārda. Pēc šī notikuma sākās akmens glābšanas operācija. Tā dēļ tika slēgta satiksme, gāzās traktori un lūza celtņi. Bedrīšu akmeni izcēla no pazemes un novietoja Baltijas ledus ezera senkrasta pakājē.

 

Nesteidzīgi un rāmi atšķirīgi no saviem biedriem savas dienas meža ielokā vada Rudais akmens. Gluži kā noslēpuma akmens, tas meklējams cauri meža takai, dodoties nezināmā virzienā, līdz takas galā paveras koku ieskauta pļava, kurā rāmi un nesteidzīgu guļ Rudais akmens. Tā apkārtne ir tik piemērota slepenām tikšanās reizēm un no citu acīm slēpjamiem noslēpumiem. Ne velti akmenī atrastas septiņas izteiktas bedrītes, kas arī visticamāk izveidotas Bronzas laikmetā.   

 

Netici tam, ko te stāstu, aizbrauc un paskaties, parunājies ar tiem. Viņi nemaz nav lepni, lai gan būtu jau nu par ko celt degunu gaisā! Diži un vareni, viedi un pamācoši gadsimtiem ilgi tie sēž un uzkrāj zināšanas, enerģiju, notikumus. Un viņi ir gatavi dalīties ar to visu, atliek vien sameklēt tos!

 

 

Video:

Dalies:facebook.com twitter.com draugiem.lv

Sadarbības partneri